Bansbach easylift B0N0F40-050-140-090N
Part No.:
B0N0F40-050-140-090N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Category:
Shock Absorbers, Dampers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB0N0F40-050-140-090N.pdf
Description:
STANDARD GAS SPRING
Comments
B0N0F40-050-140-090N Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bansbach easylift
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Gas Spring
Technology:
Pneumatic
Operation:
Stroke Length:
1.969" (50.00mm)
Length - Extended:
5.512" (140.00mm)
Impact Velocity:
Impact Capacity per Cycle:
Actuation Force:
20.23lbf (90.0N)
Reset Time:
Reset Force:
Features:
CeramPro® Treated Rod, Powder Coated Cylinder
Cushioning:
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C