Bansbach easylift B0N0N40-100-272-090N
Part No.:
B0N0N40-100-272-090N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Category:
Shock Absorbers, Dampers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB0N0N40-100-272-090N.pdf
Description:
STAINLESS STEEL GAS SPRING
Comments
B0N0N40-100-272-090N Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bansbach easylift
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Gas Spring
Technology:
Pneumatic
Operation:
Stroke Length:
3.937" (100.00mm)
Length - Extended:
10.709" (272.00mm)
Impact Velocity:
Impact Capacity per Cycle:
Actuation Force:
20.23lbf (90.0N)
Reset Time:
Reset Force:
Features:
316L Stainless Steel Rod and Cylinder
Cushioning:
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C