Murata Electronics B1047AS-100M=P3
Part No.:
B1047AS-100M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB1047AS-100M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.7A 53 MOHM SMD
Comments
B1047AS-100M=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
53mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2-SMD
Size / Dimension:
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)