Harvatek Corporation B2632USUG20C000413U1930
Part No.:
B2632USUG20C000413U1930
Manufacturer:
Harvatek Corporation
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
1205 (3212 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB2632USUG20C000413U1930.pdf
Description:
LED RED/YLW-GRN CLEAR 1205 SMD
Comments
B2632USUG20C000413U1930 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Harvatek Corporation
Series:
B2632USUG20
Package/Case:
1205 (3212 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Red, Yellow-Green
Configuration:
Independent
Lens Color:
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
112.5mcd Red, 112.5mcd Yellow-Green
Lens Style:
Square with Flat Top
Lens Size:
1.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V Red, 2.1V Yellow-Green
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
130° Red, 130° Yellow-Green
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
624nm Red, 571nm Yellow-Green
Wavelength - Peak:
632nm Red, 573nm Yellow-Green
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
1205
Size / Dimension:
3.20mm L x 1.20mm W