EPCOS - TDK Electronics B82144B2154J000
Part No.:
B82144B2154J000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB82144B2154J000.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1.05A 700MOHM TH
Comments
B82144B2154J000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
LBC
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.05 A
Current - Saturation (Isat):
750mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
700mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
4.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)