EPCOS - TDK Electronics B82442T1472K050
Part No.:
B82442T1472K050
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB82442T1472K050.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.95A 73MOHM SMD
Comments
B82442T1472K050 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
SIMID
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.95 A
Current - Saturation (Isat):
3.45A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
73mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2220 (5650 Metric)
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)