EPCOS - TDK Electronics B82462A4473K000
Part No.:
B82462A4473K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB82462A4473K000.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 540MA 640MOHM SMD
Comments
B82462A4473K000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
B82462-A4
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
540 mA
Current - Saturation (Isat):
820mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
640mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)