EPCOS - TDK Electronics B82462G4122M000
Part No.:
B82462G4122M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB82462G4122M000.pdf
Description:
SMT-INDUCTOR 6X 6 1,2 UH 3
Comments
B82462G4122M000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
B82462G4
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.25 A
Current - Saturation (Isat):
4.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
17mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)