EPCOS - TDK Electronics B82559A0142A013
Part No.:
B82559A0142A013
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB82559A0142A013.pdf
Description:
FIXED IND 1.4UH 22A 1.5 MOHM SMD
Comments
B82559A0142A013 Specifications
Series:
ERU13 - Flat Wire Inductor
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
1.4 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
22 A
Current - Saturation (Isat):
22A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.5mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.512" L x 0.421" W (13.00mm x 10.70mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)