EPCOS - TDK Electronics B82559A0392A013
Part No.:
B82559A0392A013
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDB82559A0392A013.pdf
Description:
FIXED IND 3.9UH 12A 4.8 MOHM SMD
Comments
B82559A0392A013 Specifications
Series:
ERU13 - Flat Wire Inductor
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
12A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4.8mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.512" L x 0.421" W (13.00mm x 10.70mm)
Height - Seated (Max):
0.234" (5.95mm)