Rohm Semiconductor BA036LBSG2-TR
Part No.:
BA036LBSG2-TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBA036LBSG2-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SMP5
Comments
BA036LBSG2-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 50mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
15 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
66dB ~ 56dB (400Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C