TDK Corporation BCL322515RT-150M-D
Part No.:
BCL322515RT-150M-D
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBCL322515RT-150M-D.pdf
Description:
INDUCTORS FOR POWER CIRCUITS, AU
Shipping
Inventory:619
Comments
BCL322515RT-150M-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
BCL
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.19 A
Current - Saturation (Isat):
980mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
480mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)