Pulse Electronics BFSI00090908100M05
Part No.:
BFSI00090908100M05
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBFSI00090908100M05.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
BFSI00090908100M05 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BFSI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
11A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.366" L x 0.354" W (9.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)