American Bright Optoelectronics Corporation BL-B8141-TRS20A
Part No.:
BL-B8141-TRS20A
Manufacturer:
American Bright Optoelectronics Corporation
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
Radial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBL-B8141-TRS20A.pdf
Description:
T-1 AMBER/ DIFF LENS/ 610NM/ TAP
Comments
BL-B8141-TRS20A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Color:
Amber
Configuration:
Independent
Lens Color:
Orange
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
30mcd
Lens Style:
Round with Domed Top
Lens Size:
3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
35°
Mounting Type:
Through Hole
Wavelength - Dominant:
606nm
Wavelength - Peak:
610nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
3mm