American Bright Optoelectronics Corporation BL-BGG171G-TBS20A
Part No.:
BL-BGG171G-TBS20A
Manufacturer:
American Bright Optoelectronics Corporation
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
Radial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBL-BGG171G-TBS20A.pdf
Description:
T-1 GRN/GRN DUAL CHIP AMMO PACK
Comments
BL-BGG171G-TBS20A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Color:
Green
Configuration:
Independent
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
7mcd
Lens Style:
Round with Domed Top
Lens Size:
3.05mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
55°
Mounting Type:
Through Hole
Wavelength - Dominant:
567nm
Wavelength - Peak:
568nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
3mm