Pulse Electronics BMNI000404124R7MEX
Part No.:
BMNI000404124R7MEX
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBMNI000404124R7MEX.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
BMNI000404124R7MEX Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMNI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
113mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)