Pulse Electronics BMNI000404311R2MXH
Part No.:
BMNI000404311R2MXH
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBMNI000404311R2MXH.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
BMNI000404311R2MXH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMNI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.8 A
Current - Saturation (Isat):
8.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
11.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)