Pulse Electronics BMRF00101040100MA1
Part No.:
BMRF00101040100MA1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBMRF00101040100MA1.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 6.5A 30 MOHM SMD
Comments
BMRF00101040100MA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMRF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.457" L x 0.398" W (11.60mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)