Pulse Electronics BPCA000707451R5T00
Part No.:
BPCA000707451R5T00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCA000707451R5T00.pdf
Comments
BPCA000707451R5T00 Specifications
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.4 A
Current - Saturation (Isat):
6.2A
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)