Pulse Electronics BPCA00070745330M00
Part No.:
BPCA00070745330M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCA00070745330M00.pdf
Comments
BPCA00070745330M00 Specifications
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
116mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)