Pulse Electronics BPCA000707454R7T00
Part No.:
BPCA000707454R7T00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCA000707454R7T00.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
BPCA000707454R7T00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPCA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
23.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)