Pulse Electronics BPCF00070732151M00
Part No.:
BPCF00070732151M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCF00070732151M00.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
BPCF00070732151M00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPCF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
370 mA
Current - Saturation (Isat):
370mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
650mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)