Pulse Electronics BPCI00121210120M00
Part No.:
BPCI00121210120M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCI00121210120M00.pdf
Comments
BPCI00121210120M00 Specifications
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.2 A
Current - Saturation (Isat):
7.04A
DC Resistance (DCR):
18.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)