Pulse Electronics BPCI001212101R0T00
Part No.:
BPCI001212101R0T00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCI001212101R0T00.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
BPCI001212101R0T00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPCI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
11.6 A
Current - Saturation (Isat):
19.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
5.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)