Pulse Electronics BPCI001212101R8T00
Part No.:
BPCI001212101R8T00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCI001212101R8T00.pdf
Comments
BPCI001212101R8T00 Specifications
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
13.4A
DC Resistance (DCR):
6.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)