Pulse Electronics BPCI001212102R2T00
Part No.:
BPCI001212102R2T00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCI001212102R2T00.pdf
Comments
BPCI001212102R2T00 Specifications
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
10.7 A
Current - Saturation (Isat):
12.9A
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)