Pulse Electronics BPCI00121210471M00
Part No.:
BPCI00121210471M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCI00121210471M00.pdf
Comments
BPCI00121210471M00 Specifications
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.25 A
Current - Saturation (Isat):
1.06A
DC Resistance (DCR):
471mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)