Pulse Electronics BPCI00121280152MA0
Part No.:
BPCI00121280152MA0
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCI00121280152MA0.pdf
Comments
BPCI00121280152MA0 Specifications
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
700mA
DC Resistance (DCR):
2.2Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)