Pulse Electronics BPCI00121280390TA0
Part No.:
BPCI00121280390TA0
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCI00121280390TA0.pdf
Comments
BPCI00121280390TA0 Specifications
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
4.1A
DC Resistance (DCR):
71mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)