Pulse Electronics BPCI001212804R7MA0
Part No.:
BPCI001212804R7MA0
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCI001212804R7MA0.pdf
Comments
BPCI001212804R7MA0 Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
11.5A
DC Resistance (DCR):
15.8mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)