Pulse Electronics BPCI001212806R8MA0
Part No.:
BPCI001212806R8MA0
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPCI001212806R8MA0.pdf
Comments
BPCI001212806R8MA0 Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.6 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
DC Resistance (DCR):
17.6mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)