Pulse Electronics BPSA00131358220M00
Part No.:
BPSA00131358220M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPSA00131358220M00.pdf
Comments
BPSA00131358220M00 Specifications
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
DC Resistance (DCR):
40.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)