Pulse Electronics BPSA00131358221M00
Part No.:
BPSA00131358221M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPSA00131358221M00.pdf
Comments
BPSA00131358221M00 Specifications
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
720mA
DC Resistance (DCR):
324mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)