Pulse Electronics BPSF00070755220M00
Part No.:
BPSF00070755220M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPSF00070755220M00.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
BPSF00070755220M00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPSF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
64.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)