Pulse Electronics BPSL001915713R3M00
Part No.:
BPSL001915713R3M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPSL001915713R3M00.pdf
Comments
BPSL001915713R3M00 Specifications
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.2 A
Current - Saturation (Isat):
14A
DC Resistance (DCR):
16mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)