Pulse Electronics BPSL00191571470M00
Part No.:
BPSL00191571470M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPSL00191571470M00.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
BPSL00191571470M00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPSL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
87mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)