Pulse Electronics BPSL001915714R7M00
Part No.:
BPSL001915714R7M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPSL001915714R7M00.pdf
Comments
BPSL001915714R7M00 Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
22mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)