Pulse Electronics BPSL00191571680M00
Part No.:
BPSL00191571680M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPSL00191571680M00.pdf
Comments
BPSL00191571680M00 Specifications
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
DC Resistance (DCR):
130mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)