Pulse Electronics BPSL00191571681M00
Part No.:
BPSL00191571681M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBPSL00191571681M00.pdf
Comments
BPSL00191571681M00 Specifications
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
720 mA
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)