Bridgelux BXRC-40G1000-C-83
Part No.:
BXRC-40G1000-C-83
Manufacturer:
Bridgelux
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDBXRC-40G1000-C-83.pdf
Description:
LED COB VERO 10C WH STARBD 4000K
Shipping
Inventory:366
Comments
BXRC-40G1000-C-83 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bridgelux
Series:
Gen 8 Vero® 10 Array
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Chip On Board (COB)
Color:
White, Neutral
CCT (K):
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Starboard
Luminous Flux @ Current/Temperature:
1409lm (Typ)
Current - Test:
300mA
Temperature - Test:
25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
30.7V
Lumens/Watt @ Current - Test:
153 lm/W
Current - Max:
1A
CRI (Color Rendering Index):
90
Viewing Angle:
120°
Features:
Size / Dimension:
20.00mm Dia
Height:
1.80mm
Light Emitting Surface (LES):
10.00mm Dia