American Electrical Inc. C15A1P-80VDC
Part No.:
C15A1P-80VDC
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Circuit Breakers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDC15A1P-80VDC.pdf
Description:
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80VDC
Comments
C15A1P-80VDC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Breaker Type:
Magnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating (Amps):
15A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
80 V