Aker Technology Corp C16-96.000-8-1520-X2-R
Part No.:
C16-96.000-8-1520-X2-R
Manufacturer:
Aker Technology Corp
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDC16-96.000-8-1520-X2-R.pdf
Description:
CRYSTAL 96MHZ 8PF SMD
Shipping
Inventory:855
Comments
C16-96.000-8-1520-X2-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Aker Technology Corp
Series:
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
96 MHz
Frequency Stability:
±15ppm
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)