Aker Technology Corp C1E-96.000-8-1216-X2-R
Part No.:
C1E-96.000-8-1216-X2-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDC1E-96.000-8-1216-X2-R.pdf
Description:
CRYSTAL 96MHZ 8PF SMD
Comments
C1E-96.000-8-1216-X2-R Specifications
Series:
C1E X2
Frequency:
96 MHz
Frequency Stability:
±16ppm
Frequency Tolerance:
±12ppm
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
20 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)