American Electrical Inc. C20A1P-489
Part No.:
C20A1P-489
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Circuit Breakers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDC20A1P-489.pdf
Description:
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 240VAC
Comments
C20A1P-489 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Breaker Type:
Magnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating - AC:
240 V