Prysmian Group C6351A.41.10
Part No.:
C6351A.41.10
Manufacturer:
Prysmian Group
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDC6351A.41.10.pdf
Description:
CABLE 2COND 20AWG GRAY
Comments
C6351A.41.10 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Prysmian Group
Series:
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Multi-Conductor
Number of Conductors:
2
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
7/28
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.192" (4.88mm)
Shield Type:
Length:
1000.0' (304.8m)
Jacket Color:
Gray
Ratings:
Features:
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C
Usage:
Communication, Control
Jacket (Insulation) Thickness:
0.0250" (0.635mm)