CTS-Frequency Controls CA25C5003HMT
Part No.:
CA25C5003HMT
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCA25C5003HMT.pdf
Description:
XTAL OSC XO 50.0000MHZ HCMOS TTL
Comments
CA25C5003HMT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
CA25
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
50 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS, TTL
Voltage - Supply:
1.8V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
15mA
Ratings:
AEC-Q200
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)