Gowanda Electronics CC0402-0018K
Part No.:
CC0402-0018K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCC0402-0018K.pdf
Description:
CERAMIC SMT CHIP INDUCTOR
Comments
CC0402-0018K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
CC0402
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
1.8 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
780 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)