Sumida America Components Inc. CD104NP-101KC
Part No.:
CD104NP-101KC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCD104NP-101KC.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 740MA 344MOHM SM
Comments
CD104NP-101KC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CD104
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
740 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
344mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9.42MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)