Sumida America Components Inc. CD105BNP-151KC
Part No.:
CD105BNP-151KC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCD105BNP-151KC.pdf
Description:
SMD INDUCTOR
Comments
CD105BNP-151KC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CD105B
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
780 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
470mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5.86MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)