Sumida America Components Inc. CD105BNP-271KC
Part No.:
CD105BNP-271KC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCD105BNP-271KC.pdf
Description:
SMD INDUCTOR
Comments
CD105BNP-271KC Specifications
Series:
CD105B
Type:
Drum Core
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
570 mA
DC Resistance (DCR):
970mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4.62MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)